Soczewki kontaktowe, które pomagają korygować wadę wzroku, można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wybór rodzaju soczewek zależy od stylu życia i czasu, który musisz poświęcić na ich pielęgnację. Często spotykanymi rodzajami są soczewki progresywne, soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz soczewki do pracy przed komputerem. Jakie są inne rodzaje soczewek kontaktowych? Sprawdź.
Ze względu na czas noszenia można wyróżnić również różne rodzaje soczewek kontaktowych – jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy roczne. Soczewki jednodniowe to takie, które po całodniowym użytkowaniu są przeznaczone do wyrzucenia. To komfortowe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę oraz higieniczność. Soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne są wielokrotnego użytku, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czyli codziennego płukania i przechowywania w specjalnych płynach. Soczewki roczne to soczewki o najdłuższym czasie użytkowania – mogą być noszone przez cały rok, o ile będą odpowiednio konserwowane, co jest kluczowe dla zdrowia oczu.
Różnorodność soczewek kontaktowych pojawia się również ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku. Wyróżniamy soczewki sferyczne, które są przystosowane do korekcji krótkowzroczności (myopii) oraz dalekowzroczności. Dostępne są też soczewki do korekcji astygmatyzmu – dzięki specjalnej konstrukcji są one w stanie skorygować nieregularny kształt rogówki. Dla osób z presbiopią, czyli starczowzrocznością, odpowiednie są soczewki progresywne lub multifokalne. Pozwalają one na jednoczesną korekcję wad sferycznych oraz starczowzroczności, dzięki czemu osoby z tym schorzeniem nie muszą posiadać dodatkowych okularów do czytania.