Blog

Jak przebiega badanie wzroku w lampie szczelinowej?

Badanie wzroku w lampie szczelinowej, znane również jako biomikroskopia, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na dokładne zbadanie struktur oka. Jest to niezbędny element w procesie diagnostyki wielu schorzeń ocznych, takich jak zaćma, jaskra czy schorzenia rogówki. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu, omawiając jego przebieg.

Czytaj dalej

Na czym polega terapia zeza i niedowidzenia?

W przypadku zeza ukrytego, zaburzenie to jest mniej widoczne, gdyż pacjent jest w stanie utrzymać prawidłowe ustawienie oczu dzięki wysiłkowi mięśni. Natomiast w przypadku zeza jawnego, nieprawidłowe ustawienie oczu jest wyraźnie widoczne i może prowadzić do poważniejszych problemów z widzeniem obuocznym. Terapia obejmuje ćwiczenia ortoptyczne, które wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za ruchy gałek ocznych, oraz sesje treningowe mające na celu poprawę koordynacji pracy obu oczu.

Czytaj dalej

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe, które pomagają korygować wadę wzroku, można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wybór rodzaju soczewek zależy od stylu życia i czasu, który musisz poświęcić na ich pielęgnację. Często spotykanymi rodzajami są soczewki progresywne, soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz soczewki do pracy przed komputerem. Jakie są inne rodzaje soczewek kontaktowych? Sprawdź.

Czytaj dalej

Jak dobrać oprawy okularów do kształtu twarzy?

Oprawy okularów to elementy, które trzymają soczewki i umożliwiają ich noszenie na nosie. Oprawy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, plastik, a nawet drewno. Mogą mieć one różne kolory i kształty, dzięki czemu można je z łatwością dostosować do indywidualnych preferencji. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze opraw okularów? Sprawdź odpowiedzi w naszym artykule!

Czytaj dalej

Jak często należy kontrolować krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to problem, z którym zmaga się duża ilość pacjentów. Jest to często występująca wada wzroku, która wyróżnia się nieostrym widzeniem obiektów znajdujących się w dali. W takim przypadku warto zgłosić się do optometrysty, który przeprowadzi pełną diagnostykę. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, na czym polega badanie krótkowzroczności i kiedy warto je wykonać.

Czytaj dalej

W jakich sytuacjach wykonuje się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego?

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to jedno z podstawowych badań okulistycznych, które pozwala wykryć ewentualne wady wzroku i choroby, takie jak jaskra, czy nadciśnienie oczne. Badanie to można wykonać na kilka sposobów, jednak za każdym razem warto to zrobić w sprawdzonym salonie optycznym. Z poniższego wpisu dowiesz się, kiedy warto przeprowadzić pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i na czym ono polega.

Czytaj dalej

Czym zajmuje się optometrysta?

Do okulisty zwykle udajemy się gdy czujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami. W większości przypadków chodzi o występowanie różnego rodzaju objawów chorobowych jak zaczerwienione spojówki, bóle oczu czy nadmierne łzawienie. Kiedy zaś udać się do optometrysty i czym ten specjalista różni się od okulisty?

Czytaj dalej
Scroll Top