Do okulisty zwykle udajemy się gdy czujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami. W większości przypadków chodzi o występowanie różnego rodzaju objawów chorobowych jak zaczerwienione spojówki, bóle oczu czy nadmierne łzawienie. Kiedy zaś udać się do optometrysty i czym ten specjalista różni się od okulisty?
Okulista to lekarz zajmujący się diagnozą i leczeniem narządu wzroku, zarówno w obszarze różnego rodzaju chorób, jak i wad wzroku. Po przeprowadzeniu diagnozy może podjąć decyzję o wystawieniu recepty na okulary czy też zapisania konkretnych leków lub też przeprowadzić drobny zabieg w ambulatorium albo skomplikowaną operację w klinice. To jedna z głównych i podstawowych różnic między tymi specjalizacjami: optometrysta nie wykonuje żadnych zabiegów ani nie wypisuje recept na leki tak, jak to czyni okulista.
W przypadku, gdy problem dotyczy nieostrego widzenia dalekiego lub bliskiego, zmęczenia wzroku, dwojenia obrazu, „uciekającego oka”, bólu oczu lub głowy pojawiającego się po wysiłku wzrokowym, powinniśmy umówić się na badanie optometryczne. Optometrysta to specjalista od przeprowadzania badania wzroku — podobnie jak okulista, ale z tym zastrzeżeniem, że nie może on leczyć wszystkich rodzajów schorzeń narządu wzroku. Optometrysta może zdiagnozować i przeprowadzić korekcję krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, zaburzeń widzenia obuocznego czy też akomodacji. Może też przeprowadzić wstępną diagnozę jaskry, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatii cukrzycowej czy zapalenia spojówek, ale w takim przypadku skieruje na dalsze leczenie do okulisty.
Można powiedzieć, że optometrysta zajmuje się szczegółowym badaniem, pomiarem oraz korekcją i profilaktyką wad wzroku i widzenia obuocznego. W ramach tych działań może zalecić stosowanie okularów, soczewek kontaktowych, pryzmatów, innego rodzaju przyrządów optycznych a dodatkowo zlecić i przeprowadzić terapię widzenia poprzez ćwiczenia usprawniające lub korygujące układ wzrokowy. W przypadku młodszych dzieci zaleca się, by oprócz wizyt u optometrysty (w celu dobrania korekcji lub przeprowadzenia ćwiczeń wzrokowych) regularnie odwiedzać też lekarza okulistę, który sprawdzi stan układu wzrokowego po porażeniu akomodacji atropiną bądź innym środkiem.