SAWIN
Optyka-Optometria
Optometria to dziedzina nauki zajmująca się badaniem, korekcją i ćwiczeniami wzroku. W odróżnieniu od okulistyki, nie stawia sobie ona za cel leczenia chorób oczu (takich jak np. jaskra, zaćma, AMD, jęczmień, skrzydlik, odwarstwienie siatkówki, zapalenie spojówek czy wiele innych). Zadaniem optometrysty jest poprawa funkcjonowania układu wrokowego poprzez korekcję wad refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), akomodacji (zdolności widzenia na różne odległości) i widzenia obuocznego (współpracy obojga oczu). Zaburzenia te nie są chorobami, ale odchyleniami stanu fizjologicznego, i jako takie nie wymagają leczenia, tylko korekcji (lepszym określeniem jest: «kompensacji») za pomocą środków optycznych (okulary, soczewki kontaktowe, lupy) lub ćwiczeń wzrokowych (inaczej: «terapii wzrokowej», «terapii widzenia»). Ważną częścią badania optometrycznego jest podstawowa diagnostyka układu wzrokowego, w tym obserwacja soczewki (w kierunku zaćmy), przedniego odcinka oka i siatkówki (w kierunku jaskry, AMD i in. schorzeń), pomiar ciśnienia śródgałkowego itp. W diagnostyce optometrysta stosować może urządzenia, testy i inne środki niefarmakologiczne i nieinwazyjne (czyli np. urządzenia do pomiaru ciśnienia śródgałkowego bez kontaktu z rogówką). Tam, gdzie w grę wchodzi stan chorobowy, optometrysta kieruje pacjenta do lekarza okulisty bądź innego specjalisty. Centrum zainteresowania optometrysty w czasie badania jest jednak refrakcja układu wzrokowego (popularnie: wady wzroku), jego akomodacja (zdolność dopasowywania ostrości wzroku do różnych odległości patrzenia) oraz widzenie obuoczne (współpraca obu oczu w celu uzyskania obrazu pojedynczego, ostrego i przestrzennego). Skupienie na tych trzech dziedzinach wyróżnia optometrystów spośród innych specjalistów ochrony wzroku. Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki opracowało Standardy badania optometrycznego, które znaleźć można tutaj. W Polsce optometria jest dziedziną dość młodą (jej początki sięgają 1983 r. – o historii można poczytać tutaj), ale na świecie ma już bardzo długą tradycję. Dzięki naszemu długoletniemu doświadczeniu, doskonałemu sprzętowi i wysokiej wiedzy medycznej nasz gabinet należy do tych, które oferują najpełniejszą, zgodną ze współczesną wiedzą, opiekę nad układem wzrokowym.
Okulary są, i zapewne jeszcze długo pozostaną, najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku. Oferujemy pełne badanie, pozwalające na dobór każdego typu korekcji, w tym najtrudniejszej korekcji pryzmatycznej w zaburzeniach widzenia obuocznego, u osób dorosłych i dzieci w wieku szkolnym (od 6 r. ż.). Dokładna diagnostyka widzenia obuocznego jest niezbędna m. in. przy decyzji o przepisaniu okularów progresywnych. Dzięki wizycie w naszym gabinecie ryzyko niezaadaptowania się do takich okularów jest znikome, dlatego możemy powiedzieć, iż okulary progresywne to «nasza specjalność». Oferujemy badanie w rzeczywistych warunkach pracy wzrokowej (np. przy monitorze, laptopie itp.), dzięki czemu dobrane u nas okulary «do komputera» rzeczywiście się sprawdzają!
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie aplikacji soczewek kontaktowych nasz gabinet uzyskał już po raz kolejny tytuł «Lidera Kontaktologii», co podkreśla nasz najwyższy profesjonalizm w tej dziedzinie. Oferujemy aplikację (dobór) soczewek sferycznych, astygmatycznych a także progresywnych. W ramach wizyty przeprowadzamy pełne badanie wady wzroku, diagnostykę przedniego odcinka oka (w tym zespołu suchego oka), dobór właściwego materiału i krzywizny soczewek, a także płynów pielęgnacyjnych. Przeprowadzamy również badanie dopasowania soczewki, a w ostatnim etapie instruktaż zakładania i zdejmowania soczewek. Oferujemy także pełną opiekę poaplikacyjną, w tym regularne badania kontrolne, niezbędne dla bezpieczeństwa i zdrowia osób noszących soczewki. Co ciekawe, wbrew utartym opiniom soczewki kontaktowe mogą w wielu przypadkach nosić już dzieci a także osoby po 60 r.ż., dlatego nasz gabinet oferuje dobór soczewek dla pacjentów w każdym wieku. Zapraszamy do udziału w promocji Za-Kontaktowani!
Czy może Twoje dziecko…
- Ma kłopoty w nauce
- Słabo lub niechętnie czyta?
- Nie zdąża z przepisywaniem tekstu z tablicy?
- Ma kłopoty ze skupieniem?
- Unika pracy z bliska?
- Męczą je bóle głowy, nasilające się podczas nauki?
- Może odwraca litery?
- Przy czytaniu przeskakuje linijki tekstu?Child-struggling-with-maths
- W nietypowy sposób trzyma zeszyt lub książkę przy czytaniu?
- Jego pismo nie mieści się w linijkach zeszytu?…
- Nie może oglądać filmów 3-D w kinie?
Takie i wiele podobnych objawów mogą świadczyć o specyficznych zaburzeniach widzenia, w których bardzo skuteczną metodą postępowania jest TERAPIA WIDZENIA.
Terapia widzenia (terapia wzrokowa, trening wzrokowy, VT) jest to system kompleksowych ćwiczeń wzroku, mających na celu przywrócenie, wykształcenie lub poprawę rozmaitych funkcji układu wzrokowego. Po prawidłowej diagnozie przeprowadzać ją może wykwalifikowany optometrysta-terapeuta. Trening wzrokowy może być przeprowadzany zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych.
Sesje terapii wzrokowej przeprowadzane są w naszym gabinecie, raz lub dwa razy w tygodniu (w zależności od wskazań) i wspomagane są codziennymi krótkimi ćwiczeniami w domu pacjenta przy współpracy rodziców. Kluczami do sukcesu w terapii widzenia są systematyczność i właściwa współpraca zarówno dziecka, jak i jego opiekunów.
Terapię widzenia w naszym gabinecie w Brzegu Dolnym przeprowadza wykwalifikowana terapeutka, mgr Katarzyna Szewc, absolwentka optometrii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu i wielu kursów terapii wzrokowej, w tym najbardziej prestiżowych kursów prof. Willisa C. Maplesa oraz kursów w Centrum Optyki i Optometrii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W terapii korzystamy z wielu urządzeń produkcji światowego lidera w zakresie VT, amerykańskiej firmy Bernell.
Częścią badania optometrycznego, oferowanego w naszym gabinecie, jest pomiar ciśnienia śródgałkowego.
Pomiar ciśnienia (IOP) wykonujemy za pomocą najnowocześniejszego tonometru bezdotykowego marki Huvitz, pozwalającego także na ocenę szerokości kąta przesączania (przesiewowo w diagnostyce jaskry) i pomiar grubości rogówki (tzw. pachymetria). Jest to metoda pomiaru najprzyjaźniejsza dla pacjenta: jedyne co pacjent odczuwa, to delikatny powiew strumienia powietrza.
Dodatkowo, w specyficznych przypadkach, pomiar IOP możemy wykonać za pomocą przezpowiekowego tonometru Diaton.
To nowoczesne, nieinwazyjne urządzenie pozwala na zmierzenie ciśnienia bez kontaktu z rogówką, a więc bezboleśnie i bez konieczności znieczulania. Pomiar taki trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjnymi metodami, stosowanymi przez okulistów.
Pomiar ciśnienia śródgałkowego jest bardzo ważny, ponieważ jedna z najgroźniejszych chorób oczu, jaskra, cechuje się często podwyższonym IOP.
W razie wykrycia podwyższonych wartości ciśnienia, kierujemy w trybie pilnym do poradni okulistycznej lub na ostry dyżur szpitalny (kiedy wartości liczbowe oraz dodatkowe objawy wskazują np. na nagły atak jaskry).
Najnowszym i najnowocześniejszym nabytkiem naszego gabinetu jest kamera siatkówkowa (funduskamera) firmy Canon - urządzenie o największej dostępnej na rynku rozdzielczości, pozwalające wykonać niesłychanie dokładne zdjęcie dna oka nawet przy wąskiej źrenicy (bez zakrapiania oka atropiną czy tropicamidem). Duża ilość dostępnych filtrów i narzędzi umożliwia nawet wykonanie osobnej analizy różnych warstw siatkówki!
Za pomocą oftalmoskopu pośredniego PanOptic (WelchAllyn) możemy obejrzeć dno oka bez konieczności rozszerzania źrenicy, a więc bez użycia kropli takich jak atropina czy tropicamid.
Obserwacja dna oka pozwala wychwycić wcześnie wiele zmian towarzyszących takim schorzeniom jak jaskra, cukrzyca, AMD, dzięki czemu możemy skierować potrzebującą tego osobę na dalsze badania specjalistyczne.
Do obserwacji dna oka stosujemy również klasyczny oftalmoskop bezpośredni Heine Beta oraz soczewki Volka (stosowane razem z biomikroskopem – lampą szczelinową).
Biomikroskop – inaczej lampa szczelinowa – służy do obserwacji przedniego odcinka oka (tj. rogówki, komory przedniej i tylnej oraz soczewki), a także, przy zastosowania dodatkowych soczewek, do obserwacji dna oka.
Nasza lampa szczelinowa włoskiej firmy CSO jest najnowocześniejszym tego typu urządzeniem na polskim rynku.
Posiada oprócz standardowego układu optycznego z 5 powiększeniami także cyfrowy tor wizyjny, dzięki któremu to, co optometrysta widzi patrząc przez okular, może być zarejestrowane w postaci zdjęcia lub wideo i dołączone do dokumentacji. Bardzo łatwo można w ten sposób obserwować zmiany zachodzące w przednim odcinku oka na przestrzeni kilku wizyt.
Dzięki lampie szczelinowej CSO możemy wykryć wiele schorzeń, np. zaćmę.
Lampa szczelinowa jest także niezbędnym elementem podczas doboru soczewek kontaktowych, pozwala zdiagnozować np. zespół suchego oka lub uszkodzenia rogówki wywołane nieprawidłowym noszeniem soczewek.
Skiaskopia jest metodą przedmiotowego (obiektywnego) określenia wady wzroku za pomocą wiązki światła rzutowanej przez skiaskop na dno oka.
W przypadku wielu dzieci, osób trudnych w komunikacji czy też upośledzonych jest to czasem jedyna metoda, pozwalająca dobrać korekcję okularową.
Tzw. skiaskopia dynamiczna pozwala z kolei na zdiagnozowanie bardzo często spotykanych problemów akomodacyjnych (objawiających się najczęściej trudnością w sprawnym skupieniu wzroku na bliskich obiektach – np. przy czytaniu).
Często osoby starsze, schorowane, po wylewach lub z innego powodu unieruchomione we własnych czterech ścianach, są pozbawione możliwości fachowego badania wzroku czy doboru okularów.
Z tego powodu zaczęliśmy oferować wizyty domowe, podczas których możemy wykonać większość badań dostępnych w naszym gabinecie, w tym także pomiar ciśnienia śródgałkowego i obserwację dna oka.
Możemy również zaoferować wybór oprawy okularowej z naszej szerokiej oferty – bezpośrednio w domu u pacjenta.
Aby jak najlepiej sprostać wymaganiom domowego badania wzroku, posiadamy wiele przenośnych pomocy i akcesoriów (testy widzenia, soczewki i oprawy próbne, skiaskop, wziernik, tonometr itp.).
Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty!
Układ wzrokowy dziecka często jest powiązany ze sprawnością uczenia się, czytania, koncentracji.
Dlatego też poradniom psychologiczno-pedagogicznym oferujemy współpracę w zakresie wspólnego postępowania w przypadku dzieci z problemami w uczeniu się czy też dysleksją.
Nierzadko interwencja na poziomie układu wzrokowego pomaga w znaczącym stopniu podwyższyć sprawność koncentracji, czytania i uczenia się, dzięki czemu u wielu naszych młodszych pacjentów znacząco poprawiają się wyniki w nauce.
Proponujemy przeprowadzanie kompleksowych badań wzroku dla pracowników firm wraz z doborem korekcji okularowej w tym okularów do pracy przy monitorach komputerowych.
Wraz z upowszechnieniem się komputerów całkowicie zmieniły się wymagania wzrokowe dla przeciętnego pracownika. Coraz więcej osób w swojej pracy zawodowej wykorzystuje intensywnie komputer.
Nasze doświadczenie pomaga nam w optymalnym doborze korekcji okularowej dla osób pracujących zawodowo lub po prostu bardzo intensywnie przed monitorem.
Oferujemy także wykonanie okularów ochronnych z soczewkami korekcyjnymi, w tym dwuogniskowych i progresywnych.
Posiadamy w ofercie doskonałe oprawy firmy 3M z wkładkami korekcyjnymi. Osadzamy również szkła korekcyjne w okularach spawalniczych i innych.
- All
- Gallery Item
GABINET OPTOMETRYCZNY
Prawdziwym “sercem” naszych Salonów są gabinety optometryczne, a najwyższa jakość badania wzroku jest dla nas priorytetem od początku istnienia firmy.
Jakość ta i zaufanie wielu pacjentów, którym pomogliśmy w niejednokrotnie trudnych przypadkach, stanowią nasz zdecydowany wyróżnik.
O ile podobną oprawkę okularową można kupić w wielu miejscach, to 30 lat doświadczenia w korekcji wad wzroku poparte najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym i terapeutycznym, sprawia, że nasze gabinety są miejscami unikalnymi nie tylko w skali najbliższego regionu.
W naszym gabinecie pacjentów przyjmuje mgr Katarzyna Szewc, absolwentka prestiżowych studiów podyplomowych na Katedrze Optometrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
MASZ PYTANIA?
napisz do nas
- ul. Tęczowa 11, 56-120 Brzeg Dolny
- tel. 71 319-66-15
- Czynny pon-pt. 9:30-17:30
- ul. Piłsudskiego 40, 56-100 Wołów
- tel. 71 389-58-60
- Czynny pon-pt. 9:00 - 17:00