Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to jedno z podstawowych badań okulistycznych, które pozwala wykryć ewentualne wady wzroku i choroby, takie jak jaskra, czy nadciśnienie oczne. Badanie to można wykonać na kilka sposobów, jednak za każdym razem warto to zrobić w sprawdzonym salonie optycznym. Z poniższego wpisu dowiesz się, kiedy warto przeprowadzić pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i na czym ono polega.
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, inaczej tonometria, jest to badanie często wykonywanie u osób, które mają predyspozycje do pojawienia się jaskry bądź innych chorób narządu wzroku. Badanie to jest istotnym elementem diagnostyki optometrycznej i najczęściej przeprowadza się je przy użyciu tonometru. Najnowocześniejszymi tonometrami są tonometry bezdotykowe, niewymagające kontaktu urządzenia z okiem (a zatem i znieczulenia i stosowania barwników). Takie właśnie tonometry stosujemy w naszych gabinetach optometrycznych. Badanie jest krótkie i niestresujące. Pacjent opera brodę na specjalnej podpórce urządzenia i patrzy na wyświetlający się obraz, a w tym czasie urządzenie automatycznie wysyła w kierunku oka kilka delikatnych “dmuchnięć” powietrza. Specjalista odczytuje następnie wielkość ciśnienia wewnątrzgałkowego z ekranu tonometru. Na podstawie pomiaru można porównać wartość ciśnienia w oku pacjenta z wartościami prawidłowymi, a dzięki temu np. stwierdzić, czy istnieje ryzyko schorzenia, bądź czy ono nie postępuje.
Wykonanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zalecane w przypadku, gdy u pacjenta stale występują bóle głowy bądź bóle oka. Warto je także wykonać u osób, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia jaskry lub nadciśnienia oka. Najczęściej jest to spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, tak więc jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na jaskrę, należy takie badanie przeprowadzać regularnie (dotyczy osób po 40. roku życia). Leczenie nadciśnienia ocznego polega na przyjmowaniu specjalnych kropli indywidualnie dopasowanych do pacjenta. Niekiedy konieczne jest też wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia farmakologicznego, a czasem wykonanie zabiegu chirurgicznego. Warto też wspomnieć o tym, że wczesne wykrycie nadciśnienia ocznego może zmniejszyć ryzyko zachorowania na jaskrę. W gabinecie optometrycznym po wykryciu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego kierujemy pacjenta na specjalistyczne badania okulistyczne w kierunku jaskry.